جمعه , 2 تیر 1396

Alvar Aalto

دانلود مطالب محتوا حجم ۱/۱۴ مگابایت اضافه کردن به سبد خرید.
پژوهشهای انجام شده در این باره:
استاد راهنما دکتر علی امامیان فر
۱- هوگو الوارو هنریک التو (آلوار آلتو) گرداورنده مهسا رادکیش ساکی زمستان ۹۵ دانشگاه ازاد اسلامی واحد شاهین شهر دانلود فایل pdf حجم ۸/۵۷ مگابایت اضافه کردن به سبدخرید.

آلوار آلتو روز سوم فوریه ۱۸۹۸ در دهکده کورتان (Kuortane) در جنوب شرقی بوسنی به دنیا آمد. پدرش نقشه بردار بود و آلوار اولین فرزند خانواده بود و بعداً صاحب دو برادر و یک خواهر شد. وقتی آلوار پنج سال داشت خانواده اش به جیواسکیلا (Jyvaskyla) در وسط چشم انداز دریاچه در مرکز فنلاند نقل مکان کردند. او بعد از قبولی در دانشگاه برای تحصیل به موسسه تکنولوژی هلسینکی رفت دو معلم آلتو در موسسه تکنولوژی هلسینکی پایه های اصلی تحصیل او بودند: یوسکو نیسترومUskonystrom) ( او را با معماری قدیمی و قرون وسطی و آرماس لینگرن (Armos lingren) او را با معماری مدرن و فرضیه ساختمان و ساخت و ساز آشنا نمود. آلوار آلتو در سال ۱۹۲۳ با معمار آینو مارسینو (Aino marsino)ازدواج کرد.

در سال ۱۹۲۸ به بعد آلتو با معمارانی چون لوکور بوزیه، جوهانس دویکر، زیگفرید گیوئون، فرناند ناگی آشنا شد (شعار آنها : سبک جدید بین المللی است و آب و هوا باعث تفاوت عمده در آن نمی شود) آلتو در سخنرانی خود به عنوان منطق گرایی انسانی در سال ۱۹۳۵ تأکید کرد، چیزهایی که انسان را محاصره می کند خرافات و کنایه هاست که یک ارزش درونی مرموز دارند این اشیاء و سلول ها و بافت ها موجودات زنده و اجزاء ساختمان هستند که زندگی انسان را می سازند.

(روانی و آزادی فرم ) از نظر تنوع در کار و نوآوری و ابتکار باید وی را معماری طراز اول به شمار آورد و موثر بر جریان مدرنیسم داشت ازا ین گذشته و مهمتر باید متوجه بود بذری که وی در عرصه مدرنیسم کاشت در روزگار پست مدرنیسم بارور شد. اگر یکی از مشخصات پست مدرنیسم آزادی فرم و آزادی عدول از اصول مدرنیسم باشد، آلتو را به حقیقت باید معماری پست مدرنیست خواند. البته وی در استفاده از آزادی فرم تا بدانجا پیش نرفت که همانند برخی از پست مدرنیستهای کنونی به اقتباس از فرم های گذشته نیز بپردازد. وی نیز مانند سایر مدرنیستها، اقتباس فرم ها و سبک های گذشته را گناهی نابخشودنی می دانست ولی در پی همین آزادی آلتو گاه پاره ای از اصول مدرنیست ها را زیر پا گذاشت و روی هم رفته پاره ای از آثار وی علی رغم نوآوری سنگینی آثار قبلی از مدرن را به ذهن القاء می کند.

فهرست مهمترین  آثار آلوار آلتو: کلوپ (انجمن) کارگران، کتابخانه شهری، آسایشگاه مسلولین، ساختمان مسکونی و اتاق کار، کارخانه کاغذ و فضای مسکونی، ویلای میرآ، پاویلون فنلاندی، خوابگاه دانشجویان «ساختمان بیکر»، تالار شهر سانیا ستالو، موسسه تکنولوژی، دانشگاه آموزشی، مرکز شهر «سینجوکی»، خانه  آزمایش تابستانی، خانه فرهنگ، آپارتمان های بلوک هانسورتیل، کلیسای دارای سه تالار، خانه کوچک «کاره»، آپارتمان های بلوک «نیوهر»، تالار فنلاندی

کتابخانه شهری ۱۹۳۵- ۱۹۲۷ در ویپوری. در سال ۱۹۳۴ ساخت کتابخانه شروع شد و در اکتبر ۱۹۳۵ بطور رسمی گشایش یافت. کتابخانه شامل دو بلوک متصل بهم است نماها از گچ سفید است ساختمان سه ورودی دارد . ورودی اصلی به سمت شمال است . نمای اصلی جایی است که دو بخش ساختمان به هم متصل می شوند. پلکان  شیشه ای به طبقه بالا منتهی می شود. آلتو گفته است که طرح زیباترین پلکان را در نیا داده است . ساختمان از بیرون اثر بسته تری دارد. ابعاد درونی توسط ارتفاع سطح قابل تغییر مشخص می شوند. هدف سقف چوبی موج  دار مشهور، افزایش اثر صوتی، آکوستیک تالار کنفرانس است. ۵۷ نورگیر در تالار با قطر ۸۰/۱ متر وجود دارد. رشته های نور خورشید در عمق استوانه ها پخش می شود.

آسایشگاه مسلولین ۱۹۳۳-۱۹۲۸٫ آسایشگاه به عنوان یکی از ساختمان های معماری مدرن قبل از جنگ جهانی دوم توجه زیادی را جلب کرد. این آسایشگاه پیشرفت غیر منتظره آلتو به سوی شهرت بین الملل بود. آلتو از بتن مسلح به عنوان عنصر زیبایی شناسی استفاده کرد و آن را به طور محسوس و قابل دیدن در بیرون قرار داد. جناح شش طبقه بیماران در بخش جنوبی به سمت نور و بقیه جناح به شکل قطری به آن متصل می شود بر کل ساختمان مسلط است . آلتو در این ساختمان از گرافیک برای جهت یابی استفاده کرد.

کارخانه کاغذ و فضای مسکونی ۱۹۵۴ –۱۹۳۶ .کارخانه روی صخره جزیره ساخته شد. آلتو از کارگران خواست که چشم انداز را حفظ کنند. پنجره استاندارد با سطوح شیشه ای بزرگ مورد استفاده قرار گرفت. هر ساختمان یک سازه بتنی و دیوارهای آجری قرمز دارد. انبار سولفات سدیم با استفاده از طاق های بتنی متوالی ساخته شد و سقف انبار سولفات با طاق های چوبی لایه لایه طراحی می گردید.

ویلای میرآ ۱۹۳۹- ۱۹۳۸ فنلاند. پلان آن یک ساختمان L شکل بود و دو طبقه و در دو جهت به باغ چشم انداز داشت باغ توسط یک  دیوار محصور شده بود و دارای یک سونا و استخر شنای بیضی شکل بود. آلتو بیش از ۴۰۰ اسکیس از خانه تهیه کرد. در داخل خانه توجه یک فرد فوراً به جنگل اطراف جلب می شود که پلکان به سمت طبقه بالا را مخفی می کند. ویلای میرآ یکی از کارهای اصلی و مهم آلوار آلتوست که سرانجام آلتو از کارکرد گرایی دور شد و به زبان منظم و رمانتیک و شکل ها در معاری رسید .

خوابگاه دانشجویان (خانه بیکر ) ۱۹۹- ۱۹۴۷ . عقیده نقشه کشی خوابگاه دانشجویان در این جمله  آلتو نهفته « می خواهم هدف اصلی معماری را با گفتن اینکه معماری هدف ابزار شدن است و همه نیروهای مثبت طبیعت برای سکونت را جمع می کند فرمول بندی کنم » ترکیب فرم هایی با خمیدگی های نرم و پیش آمدگی هایی با لبه های تیز که در دو سوی ساختمان باعث ایجاد تضاد شگفت انگیز شده است .

موسسه تکنولوژی ۱۹۷۴ – ۱۹۴۹ فنلاند. این موسسه در اطراف پارک قرار دارد. مرکز آن شامل گروهی از ساختمان ها در اطراف میدان مرکزی شامل ساختمان اصلی، ساختمان های درس و کتابخانه هاست. مصالح ساختمانی مهم خصوصاً آجر قرمز، گرانیت سیاه و مس است. در این محل آلتو ساختمان های مستطیلی را به اتاق به شکل بادبزن ترکیب کرد.

مرکز شهر ۱۹۸۷- ۱۹۵۱ فنلاند. این مرکز شامل ساختمان های مختلفی مانند کلیسا، کتابخانه، تالار کنفرانس ساختمان اداری و تئاتر شهر می باشد.

خانه آزمایشی تابستانی ۱۹۵۴- ۱۹۵۲ فنلاند. خانه تابستانی در موراتسالو یک کار مهم معماری برای آلوار آلتوست. این خانه مستقیماً بر روی یک صخره در کنار آب قرار دارد. ۵۰ نوع آجر مختلف جهت آزمایش و دوام و تأثیر عملی آنها به کار گرفته شده است. خانه حالتی رمانتیک و قدیمی دارد. ارتباط ساختمان با طبیعت تقریباً اسطوره ای است. ویلای میرآ و خانه  آزمایش تابستانی برای آلتو نوعی کارگاه تجربی به معنی توسعه معماری آینده هستند.

کلیسای دارای سه تالار ۱۹۵۸- ۱۹۵۵ فنلاند. آلتو تضاد بین کارکردهای مذهبی اجتماعی و بخش کشیش را در قسمت صنعتی، خصوصیت واقعی کلیسا به عنوان یک بنای یادبود دولتی دانست آلتو این شکل را با اتصال اتاقهای تالار بخش قلمروی کشیش کلیسا و سه تالار حل کرد. کلیسا ۶ ورودی دارد که سه ورودی آن به طور مجزا مورد استفاده قرار می گیرند. کلیسا حدود ۸۰۰ صندلی دارد. شکل انعطاف پذیر قسمت داخلی پوششی است بر قسمت های سازه ای ساختمان، داخل و خارج در شکل از هم مجزا هستند. رنگ قالب در کلیسا سفید است. نما از جنس آجر و بتن سفیدشویی شده است .

خانه کوچک کاره ۱۹۶۱- ۱۹۵۶ فرانسه. ظاهر خانه کاره بر سقف محصور که شکل چشم انداز اطراف را منعکس می کند مسلط و حاکم است .هال ورودی که یک ظاهر مقدس دارد بر یک سقف موج دار از جنس چوب کاج قرمز از لپلاند فنلاندی حاکم است. دنیای غنی جزئیات طراحی شده توسط آلتو از موازنه گرفته تا منحنی های بزرگ و جذاب در خانه کاره شکل گرفته اند. خانه کوچک کاره بعنوان یک بنای تاریخی تا سال ۱۹۹۶ ثبت شده است.

در طرح های آلتو احجام مکعب مانند و زوایای قائم به ندرت دیده می شود. وی از جمله معمارانی است که اثبات، سطوح و احجام موجی شکل را به کارهای خود را داده اند. آلتو از جمله معمارانی است که می توانند از پیشرفت های صنعتی که محدود به کشوری خاص است استفاده کنند و آن را با لطف و رنگ محلی در آمیزند.

آلتو مانند لوکوربوزیه همواره در ساختمان ها فضای داخل و خارج را با یکدیگر در می آمیزد و برای ایجاد چنین وحدتی اغلب فضای داخل بناء را با یک طاق «غلافی» می پوشاند تا حجم بناء از خارج آن بهتر به دید آید. آلتو در سال ۱۹۷۶ دیده از جهان فرو بست. www.alvaraalto

موسسه تکنولوژی  فنلاند

خانه فرهنگ در هلسینکی

خوابگاه دانشجویان (خانه بیکر )

درباره‌ی دکتر علی امامیانفر

علی امامیانفر دکتری معماری-....

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

error: این محتوا غیرقابل کپی است